Rusza druga edycja akcji Bezpieczny noworodek na sesji

Rusza druga edycja akcji Bezpieczny noworodek na sesji

Wydaje się to oczywiste – priorytetem na sesji noworodkowej powinno być przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. My – fotografowie - nie powinniśmy realizować naszych wizji i zwariowanych pomysłów kosztem zdrowia noworodka

Rodzice oglądając strony fotografów często zastanawiają się, jak powstają wymyślne ujęcia noworodków, np. podpierających rączkami  główkę, wiszących w hamaku czy umieszczonych na dłoniach taty. Często mają obawy, czy ich dziecko nie będzie narażone na jakieś niebezpieczeństwo i czy taka sesja nie będzie dla niego męcząca.

Warto więc pokazywać im oraz początkującym fotografom, że niektóre pozy na zdjęciach znanych fotografów nie zawsze są takie, jakie się początkowo wydają. Warto też mówić rodzicom, że samo robienie zdjęć to tylko część czasu poświęconego na sesję. Integralną częścią sesji fotograficznej jest też usypianie dziecka, tulenie, karmienie... wszystko to, co noworodek ma w domu.

Dwie znane fotografki noworodkowe: Agnieszka Dziduszkiewicz i Magdalena Trzeciak postanowiły pomóc w rozwianiu tych wątpliwości. W zeszłym roku – po raz pierwszy w Polsce – zorganizowały akcję „Bezpieczny noworodek na sesji”. Na założonym przez siebie fanpejdżu pokazują kulisy powstawania niektórych – zdawałoby się na pierwszy rzut oka – niebezpiecznych ujęć i zachęcają inne fotografki do dzielenia się z rodzicami taką wiedzą.

Dzięki upowszechnianiu takich zdjęć „od kuchni” można pokazać rodzicom, że ich dziecku nie stanie się nic złego podczas sesji, że wymyślne pozy to wynik fotomontażu z dwóch lub trzech zdjęć. Drodzy rodzice - jeśli jakiś fotograf mówi Wam, że robi takie zdjęcia bez Photoshopa – unikajcie go!

Akcja ma na celu również edukację mniej doświadczonych  fotografów. Warto uświadamiać ich, że jeśli nie wiedzą, jak zrobić jakąś pozę – lepiej z niej zrezygnować! Dużo lepszym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęcia pięknej miny dziecka niż umieszczanie go metr nad ziemią. Bezpieczeństwo i komfort malucha jest zawsze najważniejsze w pracy fotografa noworodkowego.
 

Rozmowa z Magdaleną Trzeciak, współorganizatorką akcji „Bezpieczny noworodek na sesji”

REDAKCJA: Skąd pomysł na taką akcję?

MAGDALENA TRZECIAK: - Fotografia noworodkowa w ostatnich latach stała się niezwykle popularna. Bezpieczeństwo to bez wątpienia ważny aspekt w temacie pracy z maluszkami, dlatego razem z Agnieszką Dziduszkiewicz z FotoSister chciałyśmy stworzyć miejsce, w którym doświadczeni fotografowie będą dzielić się niezbędnymi informacjami w temacie bezpiecznej pracy z noworodkami, z rodzicami oraz początkującymi w tej dziedzinie fotografami. Wzorowałyśmy się na podobnej akcji organizowanej w Stanach Zjednoczonych, gdzie fotografia noworodkowa jest popularna już od bardzo długiego czasu.

Czy mogłabyś krótko powiedzieć, jaki jest jej cel?

- Celem akcji jest zwiększenie świadomości u początkujących fotografów jak i rodziców o bezpieczeństwie maluszków na sesji. Rodzice mogą zobaczyć ujęcia "od kuchni", dzielić się spostrzeżeniami, natomiast fotografowie mają możliwość pogłębienia wiedzy oraz wymieniania się swoimi doświadczeniami.

To już druga edycja akcji. W pierwszej - która odbyła się rok temu - wzięło udział ponad 100 fotografów. Jakie jest zainteresowanie tegoroczną edycją?

- W tej chwili chęć przystąpienia do akcji zadeklarowało już ponad 100 osób. Jednak za wielki sukces tegorocznej edycji akcji uważam przede wszystkim to, że - w przeciwieństwie do zeszłego roku - naszą akcję obserwuje wielu rodziców! Uchwycenie pierwszych dni życia swojego maluszka to niezwykła pamiątka dla całej rodziny, dlatego cieszymy się, że dzięki naszej akcji coraz więcej osób decyduje się na wykonanie sesji. Do grona zwolenników dołączyła również Dorota Gardias, która we wpisie (http://blogstar.pl/witam-skad-tyle-usmiechow/) na blogu opisała wrażenia dotyczące sesji noworodkowej swojej córeczki Hani.

Co trzeba zrobić, aby przyłączyć się do akcji?

- Aby wziąć udział w naszej akcji wystarczy w dniu 14 października opublikować na swoim blogu, stronie czy też fanpage artykuł lub zdjęcie dotyczące tematu akcji a następnie udostępnić swój materiał na tablicy "Bezpieczny noworodek na sesji". Wśród uczestników zostanie wylosowana jedna osoba, która będzie miała możliwość uczestniczenia w indywidualnych warsztatach fotografii noworodkowej FotoSister, dodatkowo otrzyma pakiet szablonów od Designed for You (https://www.facebook.com/dfywebandgraphicdesign).

Przebieg akcji oraz wszelkie aktualności możecie śledzić na Facebook.com:

https://www.facebook.com/BezpiecznyNoworodekNaSesji

Autorki zdjęć:
Magdalena Trzeciak
Agnieszka Dziduszkiewicz
 

Rusza druga edycja akcji Bezpieczny noworodek na sesji

REKLAMA