W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes

W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes

Jej fotografie znajdziecie na pulpitach komputerów koleżanek, które są w ciąży, w dziesiątkach książek, albumów, kalendarzy czy obrazów. Jej książki zostały opublikowane w 83 krajach i przetłumaczone na 23 języki. Anne Geddes – jedna z najsłynniejszych fotografek dziecięcych na świecie.

Charakterystyczną cechą zdjęć tej nowozelandzkiej fotografki są stylizacje dzieci: we wróżki, elfy, stworzenia z bajek czy kwiaty. Te najbardziej rozpoznawalne fotografie to noworodki w kielichach kwiatów, bajecznych kokonach czy przedmiotach, w których dziecka raczej byśmy się nie spodziewali, np. w doniczkach czy starych puszkach.. Dzieci na zdjęciach Geddes są uroczymi stworzonkami o anielskich twarzyczkach.

 Jak sama przyznaje w jednym z wywiadów – aby fotografować dzieci należy mieć „otwarty umysł i poczucie humoru”.  Patrząc na fotografie Geddes czujemy właśnie ten humor – subtelny i z niesamowitym smakiem. Oglądamy bliźniaki w kapuście  (album A Labor of Love), dziecko jako pączek róży (Miracle), czy choćby kadr z doniczkami, znad których trójka bobasów patrzy ze zdziwionymi buziami  (Down In The Garden).  Szczególnie ten ostatni album jest niesamowicie humorystyczny (http://www.annegeddes.com/category/gallery/dig-gallery/).

Urodzona w Australii fotografka (oraz projektantka mody) mieszka obecnie w Nowej Zelandii i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek na świecie. Dzieci fotografuje od 1988 roku, zajmuje się także fotografią kobiet w ciąży. Nazwisko Anne Geddes budzi skrajne emocje. Jedni uważają ją za najlepszą fotografkę dzieci. Dla innych jest synonimem kiczu.  Krytycy zarzucają jej również traktowanie dzieci jak maskotek. Niezależnie jednak od wszystkich tych dyskusji prace Anne Geddes cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

Żródło zdjęć: http://www.annegeddes.com/

W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes W ogrodzie zmysłów. Anne Geddes

REKLAMA