Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak

Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak

Kilka miesięcy poszukiwań odpowiedniego miejsca, kilka miesięcy kompletowania wyposażenia i 9 dni na realizację wizji. Trzeba przyznać, że efekt jest wspaniały. W kolejnym odcinku naszego cyklu „Wymarzone studio fotografki” zaglądamy do atelier Gosi Michalak z Gdańska

Chcecie pochwalić się swoim studiem? Wyślijcie nam zdjęcia na adres: kontakt@fotografiadziecieca.com.

Redakcja: Jak zaczynałaś? Skąd pomysł, aby zająć się fotografią?

GOSIA MICHALAK: - Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się w 2006 roku. Kupiłam wtedy swoją pierwszą lustrzankę oraz portretowy obiektyw. Od razu zakochałam się w zdjęciach portretowych. Mogłam zachować w pamięci ich twarze i emocje. Uwielbiam ludzi, ich energię i najchętniej właśnie im robię zdjęcia. Zanim założyłam własną firmę, metodą prób i błędów ćwiczyłam swoje umiejętności i poszerzałam wiedzę z zakresu fotografii. Podglądałam najlepszych, sama próbowałam nowych możliwości, a moja pasja stawała się coraz droższym hobby -;) Szczególnie, gdy zapragnęłam mieć kolejne obiektywy, lampy i nowszy aparat.

Od kiedy pamiętam miałam zdolności manualne, wyczucie kolorów i smykałkę do komponowania, tak więc nagle okazało się, że wszystkie te moje umiejętności świetnie się sprawdzają w fotografii. W tym czasie pracowałam jeszcze na etacie, ale gdzieś tam - głęboko w sercu - było marzenie, aby zacząć utrzymywać się z robienia zdjęć.

Gdy byłam w ciąży uświadomiłam sobie, że nie wyobrażam już powrotu na etat. Po pierwsze - chciałam pierwszy rok życia Leosia spędzić z nim, mogąc w pełni uczestniczyć w jego rozwoju, po drugie - dziecko daje ogromnego kopa, aby wreszcie zacząć się realizować - pomimo codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem domu i opieką nad maluchem.

Przeglądając Twoje portfolio widzimy, że zajmujesz się wieloma gatunkami fotografii. Jakie miejsce w Twojej pracy zajmuje fotografia dziecięca i rodzinna?

- Właśnie po urodzeniu Leosia poczułam, że fotografia dzieci jest najwdzięczniejszą dziedziną. Bo dziecko jest „szczere” (śmiech). Wiesz - jak jest szczęśliwe - to śmieje się w głos, jak jest mu źle - daje temu głośno wyraz.  Pierwszy rok życia dziecka to według mnie niesamowicie magiczny okres. Maluch tak bardzo się zmienia, że każdy jeden dzień warto zachować w pamięci. Fotografia daje właśnie taką możliwość. Gdy w 2012 roku założyłam własną firmę wiedziałam, że głównie chcę fotografować dzieci i wykonywać sesje rodzinne. Fotografia ślubna i portretowa weszła do mojej oferty później. Fotografia dzieci do pierwszego roku życia to dominujący temat w mojej pracy.

Uwielbiam klientów powracających – najpierw wykonuję im reportaż ślubny, następnie sesję brzuszkową, później noworodkową oraz z okazji pierwszych urodzin. Lubię obserwować jak zmieniają się maluchy. Taka praca daje mi ogromną satysfakcję.

Kiedy postanowiłaś stworzyć swoje studio? Jak długo je urządzałaś?

- Pierwsze sesje odbywały się u mnie w mieszkaniu lub u klienta. Z czasem dokupując kolejne dodatki do stylizacji poczułam, że muszę zadbać o miejsce, gdzie będę mogła przechowywać te wszystkie kolorowe rzeczy. A że lubię, aby każda sesja miała indywidualny charakter, tych dodatków z czasem stawało się coraz więcej. Poza tym pragnęłam oddzielić życie rodzinne od pracy - nawet jeśli jest to jednocześnie moja ogromna pasja.

Zaczęłam rozglądać się za lokalem niecały rok po założeniu firmy. Miało być to miejsce jasne, przestronne i przytulne jednocześnie. Do tego bardzo kolorowe i pozytywne. Chciałam stworzyć idealne miejsce pracy – dla siebie i klientów. A że marzenia są po to, aby je spełniać w listopadzie 2013 roku otworzyłam własne, wymarzone atelier. Miała być to przestrzeń idealnie pasująca do mnie i do kolorystyki moich zdjęć. Cieszę się, że mogę wykonywać zdjęcia w takim klimatycznym wnętrzu.

Długo je urządzałaś?

- Lokal znalazłam już w czerwcu, ale mogłam go wynająć dopiero od listopada. Miałam prawie pół roku na to,  aby dokładnie zaplanować jak będzie to miejsce wyglądało. W tym czasie zaczęłam kupować rzeczy, które miały się w nim znaleźć. Szukałam wymarzonej sofy. Zleciłam stolarzowi wykonanie mebli. Przy okazji każdych zakupów rozglądałam się, czy któraś z zauważonych rzeczy będzie pasowała do wnętrza. I tak naprawdę gdy otrzymałam klucze do lokalu postanowiłam sobie, że w ciągu 9 dni odmaluję całe mieszkanie, położę podłogi i „przeprowadzę się” z moimi rzeczami sesyjnymi. To było dość odważne posunięcie, gdyż już wszędzie ogłosiłam  - na swojej stronie i fanpage - „dzień otwarty” dla klientów, a końca roboty nie było. Na szczęście dzięki ogromnemu wsparciu wielu osób udało się wszystko przygotować na czas :))

Jakiś ulubiony gadżet? Mebel? Z czego jesteś najbardziej dumna?

- W atelier mieści się wiele pięknych i wyjątkowych mebli. Uwielbiam moje ogromne biurko, przy którym z przyjemnością obrabiam zdjęcia. Bardzo lubię sofę, która jest meblem bardzo rodzinnym i spajającym. Wychodzą na niej świetne ujęcia rodzinne. Zadbałam o każdy detal w atelier. Od żyrandola po gałki w komodzie. Ponieważ uwielbiam przerabiać, wiele mebli mieszczących się w atelier właśnie tu przeżywa swoje nowe życie. Np. skrzynia przerobiona na stolik czy bujany fotel.

Zauważyłem, że lampy masz schowane w kącie :)) Za to masz mnóstwo światła w pomieszczeniu. Fotografujesz tylko przy świetle dziennym?

- Atelier działa od listopada. Wtedy za oknem królowała szaruga i niestety musiałam czasami wspierać się dodatkowym oświetleniem. Teraz, gdy za oknem jest pogodnie lampy stoją w kącie i się kurzą. Uwielbiam naturalne światło i jak tylko mogę to z niego korzystam, nie bojąc się podciągnąć nawet wyżej ISO w aparacie gdy zajdzie taka potrzeba.

Profil Gosi w Katalogu: Gosia Michalak PHOTOGRAPHY
Strona internetowa: http://www.gosiamichalak.com
 

Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak Wymarzone studio fotografki. Gosia Michalak

REKLAMA