Początki fotografii dziecięcej

Początki fotografii dziecięcej

Niemowlaki na "futrzakach", dzieci w plecionych koszykach i na wiklinowych krzesełkach z zabawkami w ręku. Brzmi jak opis zupełnie współczesnych sesji dziecięcych. Tymczasem takie fotografie powstawały... już ponad 150 lat temu!

Dzieci pojawiały się w fotografii właściwie od momentu, kiedy powstała sama fotografia. Jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku - kiedy zaczęto wykonywać odbitki na papierze – ta dziedzina fotografii zaczęła się szybko rozpowszechniać. Na zdjęciach zaczęły się więc pojawiać dzieci z domów zamożnych i nieco uboższych.

Najstarsze zdjęcia, jakie możemy odnaleźć w muzeach czy u kolekcjonerów pochodzą z lat 40. XIX wieku, czyli momentu, kiedy wynaleziono dagerotyp (zdjęcia na szklanych płytach). Wiek takich fotografii można jedynie określić po biografii fotografa – podobnie jak dzisiaj fotografowano osoby, które się najczęściej znało i nikt nie zawracał sobie głowy wpisywaniem imion, nazwisk czy dat.

Poniżej wybraliśmy kilkanaście zdjęć, które udało się nam odnaleźć w internecie. Co ciekawe, zdjęcia portretujące dzieci przedstawiają nie tylko je same. Na ogół bowiem mali bohaterowie starej fotografii byli przedstawiani w atelier fotografa w otoczeniu zwierzątek lub zabawek. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że np. już na początku XX wieku istniały firmy specjalizujące się w produkcji mebli, w tym i mebelków dziecięcych specjalnie na potrzeby fotografów.

Oglądając zdjęcia, można się też co nieco dowiedzieć o samych zabawkach. Na przykład tego, że tak popularny przecież miś jest wynalazkiem... XX wieku. A przynajmniej dopiero wtedy pojawił się na fotografii.

Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej Początki fotografii dziecięcej

REKLAMA